Az OpenESB projekt célja Enterprise Service Bus (ESB) létrehozása a Java Business Integration (JBI) specifikáció alapján. Ez lehetővé teszi webszolgáltatások könnyű integrációját, hogy ezzel lazán csatolt enterprise szintű kompozit alkalmazásokat hozhassunk létre.
Az Open Enterprise Service Bus olyan lecserélhető komponens konténerek hordozója, amely a meglévő IT infrastruktúra különböző elemeinek integrálását szolgálja. Ezek a komponens konténerek egymáshoz egy gyors, megbízható, csak memóriát használó üzenetküldő buszon kapcsolódnak, melyet Normalizált Üzenet Irányítónak (Normalized Message Router (NMR)) vagy JBI busznak is hívnak. A szerviz konténerek a meglévő IT elemeket egy egységes szolgáltatás alapú modellé alakítják, amely szabványos absztrakt WSDL-eken alapuló üzenet cserélési mintákra (message exchange pattern (MEP)) építve XML üzenetek cseréjén alapul. Ez lehetővé teszi az együttműködést különböző gyártók komponensei között. Amikor a kommunikáció, azaz üzenetek küldése és fogadása külső, a JBI környezeten kívül létező szereplőkkel történik, akkor a rendszer komponens konténerei a csak a memóriát használó NMR üzenetküldő infrastruktúrán keresztül érik el azokat a csatoló komponenseket (binding component (BC)), amelyek a megcímezni kívánt kliens protokollját használva elérik azt. Kizárólag a JBI buszon belül kommunikálva nincs szükség protokoll konverzióra, üzenetek szerializálására vagy üzenet normalizálásra hiszen minden üzenet itt már normalizált és szabványos WSDL absztrakt formátumban van.
Az elsődleges célja az Open ESB projektnek, hogy olyan nyílt forráskódú, világszínvonalú technológiai készletet hozzon létre, amellyel különböző szervezetek létrehozhassanak illetve részt vehessenek globális szervizek együttműködésében. Ez a cél megegyezik a szerviz alapú architektúra (SOA) céljaival. Az Open ESB alternatívát nyújt az egyedi, zárt forráskódú ESB és SOA megoldásokkal szemben.
A legfontosabb alkotóelemei ennek a megoldásnak: alkalmazás szerver, kompozit alkalmazás, kompozit alkalmazás editor, JBI busz, feldolgozó (Service Engine (SE)) és kapcsolattartó (Binding Component (BC)) komponensek, üzleti logika egységek (pl. BPEL), monitorozó rendszer.
Hivatkozások:
OpenESN, ESB, SOA, JBI, BPEL, WebServivces, Glassfish
A BME mérnök-informatikus szakának 1995-ös vörös diplomás elvégzése és az MIT, Boston, USA egyetemen végzett kutatási projekt után a Drótposta Kft alapító tagjaként fejlesztettem és irányítottam a DrótpostaGalamb elektronikus levelezési rendszer megvalósítását. Az azóta eltelt időben több jelentős Java és Java EE alapú rendszer fejlesztésében, architektúrájának tervezésében vettem részt. Munkám része, hogy projektek mentoraként elősegítsem a rendszert bevezető fejlesztői csoportokban a Java EE komponenseinek és SOA koncepció helyes használatát. Az elmúlt 5 évben a Sun Microsystems oktatási, konzultációs partnereként végzem a Sun teljes Java, Java EE, Sun Java Enterprise System és a Sun Java Composite Application Platform Suite (Java CAPS) komponenseinek oktatását, konzultációját. Jelenleg a Sun Microsystems Kft. JavaMaster oktatása keretében képzek fejlesztőket a Java EE 5 (JSF, EJB 3.0, JPA), UML, RUP, tervezési minták, web szolgáltatások, SOA témakörökben illetve több jelentősebb projektben veszek részt a SOA megoldások bevezetésénél, architektúrájuk kialakításánál.
Az alábbiakban a konferencia időrendi programja olvasható. A "From level 2 to level 3: advanced layout in CSS" és a "How Java becomes agile riding Rhino" című előadások kivételével minden előadásunk magyar nyelvű.