Magyarországi Web Konferencia 2006

Szemantikus Web: egy rövid bevezetés

Szervező

Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Webalkalmazások Fejlesztése Szakosztály

Szakmai partnerek

W3C MI Weblabor

Infrastruktúra

phpHOST Wish Internet Consulting

A Szemantikus háló célja olyan infrastruktúra létrehozása, amely lehetővé teszi a hálón lévő adatok integrálását, a közöttük levő kapcsolatok definiálását és jellemzését, illetve az adatok értelmezését. Ebben az értelmezésben az „adat” lehet egyszerűen a hálón lévő adat (például egy online címlista) vagy metaadat, vagyis adat az adatról (például egy könyvtári katalóguscédula elektronikus változata). Ezt az infrastruktúrát egy sor alkalmazás tudja kihasználni (például intelligens ágensek) új típusú alkalmazások céljára. A Szemantikus Web a Web technológiák egyik legdinamikusabban fejlődő területe, amely jelentős szerepet fog játszani az elkövetkezendő években.

Ezen előadás egy rövid bevezetőt ad a Szemantikus Webről, annak legfontosabb technológiáiról: RDF, OWL, SKOS, SPARQL, és azok használatáról.

Az előadás anyaga

Az előadás fóliái online olvashatóak.

Kulcsszavak

RDF, OWL, Ontológiák, SPARQL, Szemantika

Herman Iván

Herman Iván fotójaHerman Iván matematikusként végzett a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, 1979-ben. Rövid párizsi tartózkodás után az MTA Sztaki Elektronikus Főosztályán kezdett dolgozni tudományos munkatársként, ott is vált számítástechnikussá. 1986-ban Münchenbe költözött, ahol egy (azóta eltűnt) szoftverházban dolgozott. 1988-tól Amszterdamban a „Centre for Mathematics and Computer Science” nevű kutatóintézetben dolgozik tudományos munkatársként. 1990-ben letette a PhD fokozatot a Leideni Egyetemen, Hollandiában. 2001-től a World Wide Web Consortium állandó stábjához is tartozik; ebben a szerepében a W3C Szemantikus Web koordinációs csoportjának tagja és egyben a W3C világot átfogó hivatalhálózatának vezetője. Rendszeresen tart előadásokat világszerte különböző Web technológiákról, mostanában elsősorban szemantikus webről és SVG-ről, és aktív fejlesztője néhány, szemantikus webbel kapcsolatos szoftvernek (Python nyelven).

W3C-s munkáját megelőzően Iván fő tevékenységi területe a számítógépes grafika és vizualizáció volt. E területen részt vett különböző szabványosítási munkákban mint a magyar, később mint a holland szabványosítási hivatalok képviselőjeként. 15 évig volt a Eurographics Association Executive Committee-nek tagja, annak utolsó két évében a szervezet alelnöke is volt. Több nemzetközi konferenciának volt elnöke vagy aktív szervezője; így például elnökölte a World Wide Web konferenciát 2000-ben Amszterdamban, és aktív szervezője volt a Budapesten tartott World Wide Web konferenciának, 2003-ban.

További részletek a http://www.w3.org/People/Ivan és http://homepages.cwi.nl/~ivan/ weblapokon.

Tematikus program Váltás időrendire

Az alábbiakban a konferencia tematikus, ezen belül alfabetikus rendbe szedett programja olvasható. Minden előadás magyar nyelvű volt, a konferencián három párhuzamosan futó sávban került bemutatásra. Csillag jelöli azokat az előadásokat, melyek fóliái elérhetőek.

.NET fejlesztés

Aktív webfelületek

Dinamikus nyelvek szerveroldalon

Hozzáférhetőség

Java fejlesztés

Web architektúra