Idén ünnepli tizedik születésnapját a WebObjects, mely megjelenésekor a világ első objektumorientált alkalmazás szervere volt. Eredetileg a NeXT jelenleg az Apple által kiadott szoftver kiforrott objektumorientált keretrendszereket, fejlesztői eszközöket és futtatási környezetet biztosít robosztus, skálázható, többszintű webalkalmazások kifejlesztésére. Segítségével dinamikus HTML felületet igénylő portálok, online alkalmazások, webszolgáltatások, sőt asztali Java kliensek is készíthetők. WebObjects motorra épül például a világ legnagyobb online zeneáruháza, az iTunes Music Store is. A WebObjects ma már teljes egészében Java alapokon nyugszik, így magától érthetődően hordozza a Java nyitottságát, szellemiségét és megoldásait. Ideális eszköz a Java nyelvet kedvelő fejlesztőknek.
Az előadás kapcsán rövid bepillantást nyerhetünk a WebObjects főbb keretrendszereinek műkődésébe, fejlesztői eszközeinek használatába. Szó esik az adathozzáférést objektum-relációs leképezéssel biztosító keretrendszerről (EOF), a dinamikus HTML komponensek készítéséről (WOF), az üzleti és alkalmazás logika megvalósításáról, a session menedzsmentről, valamint a szabály alapú rapid alkalmazásfejlesztésről (D2W) is.
Ugyan a Java nyelvnek köszönhetően a WebObjects alapú alkalmazás-fejlesztés és futtatás is bizonyos mértékig platformfüggetlen, a legteljesebb fejlesztői és futtatási környezetet – értelemszerűen – a gyártó saját operációs rendszere, a Mac OS X kínálja. Az előadás így az Apple platform iránt érdeklődő fejlesztőknek is érdekes lehet.
Az előadás fóliái PDF formátumban letölthetők.
WebObjects, Java, webalkalmazás, dinamikus HTML, adatbázis, objektum-relációs leképezés, OOP, Enterprise Object Framework (EOF), rapid fejlesztés
Informatikus mérnök, szaktanácsadó. A Tactus Multimédia Stúdió valamint a Martin & Charles Webstandards Consulting társtulajdonosa és munkatársa. Hobbiszinten húsz, hivatásszerűen tizenkét éve foglalkozik informatikával. Több neves hazai és nemzetközi cégnek készült multimédiás szoftver, oktatóprogram, interaktív érintőképernyős kioszkrendszer és webalkalmazás vezető fejlesztőmérnöke. Webes fejlesztései kapcsán néhány éve érdeklődésének középpontjába a webszabványok és a hozzáférhetőség került. A Martin & Charles szaktanácsadójaként az internet webszabványokra épülő minőségellenőrzési és minőségbiztosítási kérdéseivel foglalkozik.
Az alábbiakban a konferencia tematikus, ezen belül alfabetikus rendbe szedett programja olvasható. Minden előadás magyar nyelvű volt, a konferencián három párhuzamosan futó sávban került bemutatásra. Csillag jelöli azokat az előadásokat, melyek fóliái elérhetőek.