Magyarországi Web Konferencia 2007

COMET webalkalmazás fejlesztés

Szervező

Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Webalkalmazások Fejlesztése Szakosztály

Szakmai partnerek

W3C MI Weblabor

Infrastruktúra

phpHOST Wish Internet Consulting

A korszerű webalkalmazások fejlesztésének egyik visszatérő problémája, hogy egyre többször ütközünk a webes alaptechnológiák korlátaiba. Az egyik ilyen korlát maga a HTTP protokoll, melynek kommunikációs modellje nem teszi lehetővé, hogy a szerver is kezdeményezhessen információcserét a kliens irányába - ez lenne az ún. "push" jellegű működés, vagy ismertebb nevén webcasting. Ez a limitáció gyakorlatilag meggátolja a fejlesztőt valódi eseményvezérelt alkalmazások fejlesztésében, hiszen így az alkalmazás nem tud dinamikusan reagálni a szerveroldalon történt változásokra. A probléma kikerülése érdekében sokan olyan más, alternatív technológiák irányába fordították tekintetüket, mint a Flash vagy a Java.

Az AJAX térnyerése némiképp fordított a helyzeten, és a fentebb említett probléma kiküszöbölésére számos megoldás született. Az előadás során, ezen lehetőségeket szeretném megismertetni a hallgatósággal, kezdve a legtriviálisabbnak tűnőtől, a némiképp összetettebb, cselesebb technikákig, a konkrét működést minden esetben egy egyszerű példaalkalmazáson demonstrálva. Az előadás végeztével eljutunk azon fejlettebb megoldásokig, melyek segítségével relatíve könnyen építhetünk majd akár összetettebb folyamat monitoring rendszereket, akár egyszerű chat-es alkalmazásokat is.

Az előadás anyaga

Az előadás fóliái PDF formátumban letölthetőek, a kapcsolódó cikk teljesebb változata pedig Microsoft Word formában elérhető.
Az előadás hanganyaga MP3 formátumban letölthető

Kulcsszavak

COMET, HTTP streaming, AJAX, eseményvezérelt alkalmazás, server-push modell

Tóth Ádám

Tóth Ádám fotója A Budapesti Műszaki Egyetemen végeztem villamosmérnökként, egyetemi tanulmányaim idején, 2001 tájékán kezdtem el webes fejlesztéssel foglalkozni. Kezdetben szabadúszóként, később az egyetem szervezésében vettem részt különböző projektekben, elsősorban mint szerveroldali programozó. Bár fő szakterületemnek a PHP-t tartom, mindig is nyitott voltam más technológiák megismerésére, így a PHP mellett J2EE–IBM WebSphere platformokon is rendelkezem fejlesztői tapasztalatokkal.

Munkáim során a webes technológiák alkalmazásának számos lehetőségét volt alkalmam kipróbálni; a szokásosnak mondható portálfejlesztéstől a BPEL szabványt támogató, üzleti folyamatokat irányító szoftveren át, a valós idejű folyamat-monitoring rendszerig a lehető legkülönfélébb felépítésű és célú webes alkalmazások fejlesztésében vettem részt.

Jelenleg a Jasmin Media Group-nál dolgozom vezető fejlesztőként, feladatom a cég belső adminisztrációs rendszereinek fejlesztése és karbantartása. Munkám során kerültem első ízben komolyabb kapcsolatba a korszerű AJAX technikákkal, PHP nyelvű AJAX keretrendszerekkel, valamint az AJAX-ra épülő HTTP streaming megoldásokkal – jelenleg ezek képezik érdeklődési köröm - és egyben előadásom – középpontját.

Tematikus program Váltás időrendire

Az alábbiakban a konferencia tematikus, ezen belül alfabetikus rendbe szedett programja olvasható. Két (külön jelölt) előadás kivételével minden előadásunk magyar nyelvű volt, a konferencián négy párhuzamosan futó sávban került bemutatásra. Csillag jelöli azokat az előadásokat, melyek fóliái elérhetőek.

A szerver és a kliens oldal találkozik

Aktív webfelületek

SOA

Szerver oldal

W3C szekció