A professzionális szerver oldali alkalmazásfuttató környezetek elterjedésével a webes fejlesztés egy érdekes fázisához érkezett. A Web 2.0 gondolkozás megjelenésével ismét előtérbe kerülnek a kliens oldali interaktív felületfejlesztés eddig részben, vagy nem a megfelelően megtámogatott problémái (lásd. DHTML). Hogyan integráljuk például vektorgrafikát, animációt, esetleg médiát (hang, videó) a weblapjainkba? Hogyan érhetjük el ezeket az új grafikus lehetőségeket legegyszerűbben, lehetőleg a meglévő JavaScript-es ismereteinkre alapozva? S vajon mi az a legjobban kezelhető formátum amiben ezek az új elemek reprezentálódjanak?
A Microsoft jelenleg WPF/E kódnéven futó projektje ezekre a kérdésekre ad választ, egy új plug-in alapú grafikus futattó környezet bevezetésével. A WPF/E segítségével XML formátumban (XAML) írjuk le az oldalakba integrált interaktív részeket (vektorgrafika, animáció, média), mely a böngésző integrációnak köszönhetően nagyon egyszerűen programozható JavaScript-ben. A WPF/E által biztosítot eszköztár mindemellett rendkívül gazdag: használhatunk bezier görbéket, színátmeneteket, 2D-s transzformációkat, hangot, videót (WMA, WMV) s ezek tetszőleges tulajdonságait animálhatjuk, akár nem lineáris (spline) időzítéssel és mindez egy közel 1,2 MB-os letölthető modulban van megvalósítva! Ráadásul ez a modul több platformra és böngészőre is elérhető!
Az előadáson számos demó segítségével körbejárjuk a WPF/E képességeit, megvizsgáljuk, hogy épül fel egy ilyen interaktív felület, megmutatjuk milyen eszköztámogatást kapunk a tervezés/fejlesztés során, s betekintés adunk a technológia jövőképébe (időzítés, következő verziók).
Az előadás hanganyaga MP3 formátumban letölthető
WPF/E, XAML, vektorgrafika, animáció, média
Szakmai háttérinformáció
Több mint nyolc éve a Microsoft rendszermérnöke, jelenleg a .NET keretrendszerre épülő fejlesztési technológiák szakértője. Munkája során számos hazai nagyvállalati rendszer - infrastuktúrák, alkalmazások - előkészítésében és bevezetésében vett részt. A Microsoft fejlesztői rendezvényeinek gyakori előadója, szűkebb szakterülete a következő generációs prezentációs technológiák (WPF, WPF/E) és fejlesztőeszközök (Visual Studio, Expression).
Az alábbiakban a konferencia tematikus, ezen belül alfabetikus rendbe szedett programja olvasható. Két (külön jelölt) előadás kivételével minden előadásunk magyar nyelvű volt, a konferencián négy párhuzamosan futó sávban került bemutatásra. Csillag jelöli azokat az előadásokat, melyek fóliái elérhetőek.