Magyarországi Web Konferencia 2007

BPEL nyelvű üzleti folyamatok modellezése és formális ellenőrzése

Szervező

Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Webalkalmazások Fejlesztése Szakosztály

Szakmai partnerek

W3C MI Weblabor

Infrastruktúra

phpHOST Wish Internet Consulting

A Web szolgáltatás, mint kommunikációs technológia elterjedésével párhuzamosan válik egyre népszerûbbé a Web szolgáltatás alapú üzleti folyamat végrehajtás. XML alapú nyelvekkel implementáljuk a szolgáltatások hívásának sorrendjét, azt az algoritmust, mely tulajdonképpen a munkafolyamat. Az utóbbi években több nyelv is kialakult erre a célra: XLANG, WSFL, és végül a BPEL lett a befutó.

A létrehozott munkafolyamatok tesztelése és hibakeresése azonban nagy nehézségekbe ütközik. Két lehetõségünk adódik, melyek egyaránt költségesek:

  • Létrehozunk egy tesztkörnyezetet az összes Web szolgáltatással és a szükséges adatbázisokkal, azokat feltöltjük életszerû adatokkal, majd tesztelünk.
  • Másik lehetõség az éles rendszeren tesztelési céllal elindítani munkafolyamat példányokat, majd azok hatását visszapörgetni az összes adatbázisban, amelyben az adott munkafolyamat példány közvetlen vagy közvetett úton adatmanipulációt hajtott végre.

Mi egy alternatív módszert szeretnénk nyújtani, mely segíti a munkafolyamatok fejlesztõit: formális modellellenõrzéssel keressük a hibákat.

Az előadás anyaga

Az előadás fóliái PDF formátumban letölthetőek.
Az előadás hanganyaga MP3 formátumban letölthető

Kulcsszavak

BPEL, formális modellellenõrzés, munkafolyamatok

Kovács Máté

Kovács Máté fotója 2006. szeptemberében kezdtem meg doktoranduszi tanulmányaimat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszékén. A 2005-ben a Villamosmérnöki és informatikai kar által rendezett TDK konferencián első helyezést szereztem dolgozatommal, melynek címe: Munkafolyamatok szimulációja és formális analízise. Konzulenseimmel több publikációt is készítettünk a témában, melyeket rangos konferenciákon adtunk elő.

A kutatási területem ennek megfelelően munkafolyamatok magasszintű modellezése, szimulációja, formális verifikáció, követelmény specifikáció és formalizálás.

Gönczy László

Gönczy László fotója Gönczy László mérnök-informatikus, jelenleg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszékén dolgozik nemzetközi kutatási projekteken, kutatási témája a szolgáltatás-orientált rendszerek. Emellett az OptXware Kutatás-Fejlesztési Kft. egyik alapító tagja. Az OptXware a tanszék kutatói által létrehozott vállalkozás, mely IT rendszerek szolgáltatásbiztonságának növelésében hasznosítja az elméleti kutatási eredményeket.

Tematikus program Váltás időrendire

Az alábbiakban a konferencia tematikus, ezen belül alfabetikus rendbe szedett programja olvasható. Két (külön jelölt) előadás kivételével minden előadásunk magyar nyelvű volt, a konferencián négy párhuzamosan futó sávban került bemutatásra. Csillag jelöli azokat az előadásokat, melyek fóliái elérhetőek.

A szerver és a kliens oldal találkozik

Aktív webfelületek

SOA

Szerver oldal

W3C szekció