Több előadás, cikk és tanulmány született már azzal kapcsolatosan, hogy hogyan készítsünk akadálymentes oldalakat fogyatékosok számára. Előadásunkban a másik oldalról kívánjuk megközelíteni e kérdést.
Hazánkban először mutatjuk be a Firefox böngésző képernyőolvasóval és képernyőnagyítóval történő használatát azzal az új technológiával együtt, mely lehetővé teszi a látássérült emberek számára a még kényelmesebb webböngészést.
Természetesen ezzel együtt senkit nem kívánunk abba a tévhitbe ringatni, hogy akadálymentes oldalakra a jövőben nem lesz szükség, sőt, ellenkezőleg: mutatunk néhány példát, mely esetekben még a mai legkorszerûbb technika sem boldogul.
Bemutatjuk, hogy miként segíti a gyengénlátók munkáját egy úgynevezett képernyőnagyító program, külön kiemelve a webböngészés közben elérhető lehetőségeket.
Az előadás fóliái PDF formátumban letölthetőek.
Az előadás hanganyaga MP3 formátumban letölthető
Képernyőolvasó, képernyőnagyító, akadálymentesség, új lehetőségek az asszisztív technológiát használó eszközökben
31 éves gyengénlátó informatikus vagyok. Jelenleg az ELTE Tanító- és Óvóképző Főiskolai Kar-on dolgozom mint az informatika csoport vezetője. Emellett projektvezetői feladatokat látok el az "Informatika a látássérültekért" Alapítvány megbízásából: a MAGic képernyőnagyító program honosítási munkálatait végzem és irányítom. Minthogy magam is használója vagyok a képernyőnagyító programnak, saját és sorstársaim tapasztalatait felhasználva készítem el a honosított változatot.
Harmincegy éves látássérült informatikus vagyok. Rendszergazdaként dolgozom, valamint a JAWS for Windows képernyőolvasó program honosítási projektjét vezetem az "Informatika a látássérültekért" Alapítvány megbízásából.
Az alábbiakban a konferencia tematikus, ezen belül alfabetikus rendbe szedett programja olvasható. Két (külön jelölt) előadás kivételével minden előadásunk magyar nyelvű volt, a konferencián négy párhuzamosan futó sávban került bemutatásra. Csillag jelöli azokat az előadásokat, melyek fóliái elérhetőek.